Nadácia Allianz podporila mladých vedcov

Dátum vydania

Študenti budú pozorovať Slnko, skúmať svetlo a zlepšovať sa v matematike.
Prírodné vedy nemusia byť pre mladých len postrachom. Cez Nadáciu Allianz sme podporili školy a organizácie, ktoré rozvíjajú mladé talenty práve v oblasti vedy a experimentu.
 
Žiaci vo Vrábľoch budú pozorovať Slnko
 
Žiaci Základnej školy na Levickej ulici vo Vrábľoch budú môcť vďaka solárnemu ďalekohľadu pozorovať Slnko. V budúcom roku ho chcú dokonca využiť na pozorovanie jedinečného úkazu, kedy planéta Merkúr bude prechádzať pred slnečným diskom. Naposledy ho bolo možné na Slovensku pozorovať v roku 1986.
 
Nadácia Allianz podporila kúpu ďalekohľadu sumou 2951 eur, pričom škola chce pozorovania sprístupniť aj žiakom ostatných škôl vo Vrábľoch. Cieľom učiteľov je sprístupniť vyučovanie prírodovedných predmetov ako je fyzika či astronómia zážitkovou formou, aby sa cez ne žiaci viac naučili.
 
V Malackách chystajú svetelnú šou
 
Na gymnáziu v Malackách budú študenti skúmať svetlo. „Na hodinách experimentálnych vied a fyziky budeme v laboratóriu predvádzať naše bádateľské experimenty so svetlom, chceme tiež organizovať video prednášky s odbornými lektormi a v našom mestskom kine prezentovať najúspešnejšie študentské projekty pred rodičmi a verejnosťou. Podujatie zakončíme plnofarebnou svetelnou šou s názvom Noc svetla,“ opisuje víťazný projekt Od plameňa k LEDke učiteľka fyziky a chémie, Janka Krejčová.
 
Matematika je zábava
 
V košickom Združení Strom sa venujú zaujímavému spôsobu, ako mladým pomôcť rozvíjať sa v matematike. Matematické úlohy riešia hravou formou a to cez korenšpondenčné semináre. Žiaci riešia náročné matematické úlohy, ktoré im kontrolujú matematici a následne im ich posielajú späť. Okrem matematických seminárov združenie chystá aj matematické sústredenie, ktorého sa zúčastnia najlepší riešitelia úloh. „Našou snahou je zlepšiť matematické a logické myslenie, kreativitu, pamäť, ale aj kritické myslenie u mladých,“ hovorí Robert Tóth, jeden zo štatutárov združenia.
 
Do grantového programu Mladí vedci sa prihlásilo 69 škôl a občianskych združení. Z nich sme podporili 41 projektov, ktorých podpora mohla dosiahnuť sumu až 3000 eur.
 
Firma podporujúca vedu a mladých ľudí
 
Nadácia Allianz podporuje predovšetkým bezpečnosť na cestách a znižovanie nehodovosti od roku 2008. V tomto roku spustila grantový program, ktorý bol zameraný na podporu študentov základných a stredných škôl s cieľom podporiť ich v štúdiu prírodných vied. Nadácia podporila projekty z celého Slovenska v sume 80 480 eur.
 
Projekty posudzovala odborná komisia v zložení Dávid Králik, Eva Gaalová, Martin Kríž, Peter Halák, Viera Maríková a Jana Vlašičová.

 

Zdroj: Nadácia Pontis, www.nadaciapontis.sk


Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.